• Konferans salonu perdelerinin birçoğu elektrikli olmaktadır. Perde sisteminin üzerinde perdenin gelmesi ve gitmesini sağlayan raylı modüller bulunmaktadır. Bu rayların iki tarafında birden vagonlar bulunmaktadır. Bu vagonlar taşıyıcı işlevi görür ve polyemit malzemelerden üretilir. Vagonlar, aslında bir nevi kilit görevi görmektedir çünkü vidalarla olduğu yere sabitlenmiştir. Eğer vagonlar sabitlenmezse, sunum yapan insanların güvenliği tehlikeye girebilir. Ayrıca bu tarz sistemlerde yön ve dönüş makaraları da bulunur.

  Sahne perdelerinin sahne ölçülerine uygun bir şekilde üretilmesi gereklidir. Ayrıca motor sisteminin de kaliteli olması gerekir. Kalitesiz bir motor sistemi ile çalışan sahne perdesi, sunum esnasında istenmeyen sorunlara yol açabilir. Bu sebepten dolayı sistemin gerilimlerden etkilenmemesi çok önemlidir. Sahne perdelerinin birçoğu, akustik özellikte kumaşlardan elde edilmiştir. Bir konferansın en önemli parçalarından birisi perdedir. Konferans salonu perdesi, genelde diğer salonların perdelerine göre biraz daha sade olmaktadır. Tabii bu durum, salondan salona değişmektedir. Günümüzde birçok konferans salonu perdesi modeli bulunmaktadır. Yani her bütçeye ve istenilen özelliklere göre bir salon perdesi bulunabilir.

  Sahne perdelerinin büyük ve hacimli bir boyutta olması çok önemlidir çünkü perde, sahnenin her tarafını kapatabilmelidir. Bunun yanı sıra eğer kumaşlar kaliteli değilse, perde ufak bir rüzgarda bile hareket edebilir. Perdenin sunum esnasında hareket etmesi de görselliği bir hayli olumsuz etkileyecektir. Önemsiz bir konu gibi görünebilir fakat bazı konferans salonu sahipleri görselliğe çok önem vermektedir. Bu sebepten dolayı perdenin kumaşı oldukça önemlidir.

   

  Konferans salonu perdeleri normalde kırmızı renkte olur fakat her perde kırmızı olacak diye bir şart yok. Aslında kırmızı renk dışında bir salon perdesine rastlamak biraz nadirdir fakat perdelerin farklı renkleri de bulunmaktadır. Genelde sahne perdesi modelleri için en çok kırmızı ve mavi renkte tonlar tercih edilmektedir. Son olarak sahne perdelerinin dayanıklı olması kesinlikle şarttır. Sahne alan kişilerin can güvenliğini tehlikeye atacak dayanıksız perdeler kullanılmamalıdır.

  Konferans Salonu Perdesi Modelleri

  Sahne perdeleri, konferans salonlarının en önemli unsurlarından birisidir. Konferans salonunda kullanılan perdeler, salonun şık görünmesinde büyük rol oynar. Bu sebepten dolayı tasarımı sırasında dikkatli olunmalıdır. Konferans salonu perdelerinin üretimi sırasında titizlik çok önemlidir. Bu tarz perdelerin sunum esnasında bir sorun yaşanmaması için dayanıklı üretilmesi gerekir. Yani bir konferans salonu perdesi alırken üreten firmanın tecrübesi ve bilgisi hakkında iyi bir araştırma yapmalı ve belirlediğiniz kriterlere göre son kararı vermelisiniz. Günümüzde eski tip perdelerin kullanım alanı gittikçe azalmaktadır. Artık teknolojinin de gelişmesi ile birlikte eski tip perdeler, yavaş yavaş yerini motor sistemi ile çalışan perdelere bırakmaktadır. Motorlu sistem ile çalışan konferans salonu perdeleri genelde büyük olmaktadır. Büyük olan sahne perdeleri için daha güçlü motor perdeleri gerekir. Seçim yaparken bu unsura da dikkat etmeli ve buna göre bir bütçe oluşturmalısınız.

  Sahne perdesinin imalat ve montajlama gibi aşamaları profesyonel düzeyde bilgi ve teknik istemektedir. Bu sebepten dolayı seçim yaparken firmanın tecrübe ve referansına dikkat etmelisiniz. Son olarak, konferans salonu perdeleri genelde kırmızı renkli olur fakat farklı renklerde kullanılabilmektedir. Örneğin bazı konferans salonları tamamen sarı renginden oluşurken bazıları kırmızı, siyah hatta mavi bile olabilmektedir fakat en çok kullanılan renk kırmızıdır. Bazı konferans salonları ise bu renkleri karıştırarak şık bir konferans salonu oluşturmuştur. En çok kırmızı renginin tercih edilmesi ise aslında biraz geleneksellik ile alakalıdır. Ayrıca konferans salonlarında ciddi konular işlendiği için de salon sahipleri, tercihini düz kırmızı renkten yana kullanmaktadır.

  Motorlu Sahne Perdesi Montajı

  Konferans salonu, okul, sinema ve kültür merkezi gibi yerlerde kullanılan motorlu sahne perdesinin montajı, sanılanın aksine çok da zor değildir. Eğer yeterli teknik bilginiz ve beceriniz varsa kendiniz takabilirsiniz fakat bu işlem uzun sürebilir. Eğer yeteri kadar vaktiniz ya da bilginiz yoksa montaj desteklerinden yardım alarak da kurulumu tamamlayabilirsiniz. Motorlu sahne perdeleri, uzaktan kumandalar ile kontrol edilebilmektedir. Eğer montaj yanlış veya eksik bir şekilde montajlanırsa uzaktan kumanda çalışmaz.

  Sahne Perdelerinde Çift Motor Kullanımı

  Eğer bir motorlu sahne sisteminde birleştirme aparatı olarak raylar bulunmakta ise, bu sistemde çift motor kullanılması mümkün değildir. Eğer bir sistemde çift motor kullanmak istiyorsanız, sanki ayrı ayrı iki sistem varmış gibi hareket etmelisiniz. Yani rayların bir tanesi sağa, diğeri ise sola takılmalıdır. Daha sonra bu raylara yine ayrı ayrı motorlar takılır. Bu sayede çift motorlu bir sistem elde etmiş olursunuz. Bu sistemi sağlıklı bir şekilde kullanmanız için perdenin kuvvetli olması gereklidir. Eğer perdeniz yeteri kadar kuvvetli değilse, çeşitli güvenlik sorunları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Perdenin yeterli olmadığı sistemlerde tek motor ile idare etmelisiniz.

  Konferans Salonu Perdesi Fiyatları

  Günümüzde konferans salonu perdesi üreten birçok firma vardır. Bu sebepten dolayı konferans salonu perdesi satın alırken dikkatli olmalı ve seçici davranmalısınız. Konferans salonu perdesi fiyatları genelde metrekare göre belirlenmektedir. Metrekare fiyatlar 40 Türk lirasından başlamaktadır. Tabii her firmanın kendine has bir fiyat politikası olduğu için daha düşük veya yüksek ücretli perdelere de rastlayabilirsiniz. Perde satın almadan önce birkaç firmadan fiyat teklifi almanızda fayda vardır. Bu sayede kendi bütçenize en uygun olan perdeyi satın alabilirsiniz.