• Ortamdaki ses düzeyini düzenleyen ve yüksek sesin soğurulmasını sağlayan sistemlere akustik ahşap panel adı veriliyor. Bu sistemler farklı modellerde olabilmektedir. Yapılacak olan yalıtım işlemi ile ortamdaki istenmeyen sesler en aza indiriliyor. Bu sayede duyulmak istenen asıl seslerin daha rahat algılanması sağlanıyor. Yabancı seslerin ortadan kaldırılması ve mevcutta gerekli olan seslerin herkes tarafından rahatlıkla duyulması için akustik ahşap panel sistemleri oldukça önemlidir. Uygulamanın profesyonel bir şekilde yapılması sayesinde harika bir deneyim yaşamak mümkün. Duvarlarda, tavanda veya zeminde bu ürünler kullanılabilir. Duvarlarda sıklıkla tercih edilen delikli ve derzli akustik ahşap ürünler mevcuttur.

  Bu ürünler özellikle toplantı odalarında, düğün salonlarında ve büyük alanlarda sıklıkla kullanılır. Akustik ahşap panel ile hem işlevsellik hem de dekoratiflik bir arada sağlanabilir. Ses emen yapısı sayesinde ürün ortamda gereksiz gürültü oluşmasını engeller. Ayrıca bazı modellerde ses emişi yerine sesin yansıtılarak dağıtılması prensibi de göze çarpmaktadır. Bu modelde ise gelen gürültü, ses dalgaları yansıma yapar. Parçalanarak dağılan ses dalgaları, yüksek sesin engellenmesini sağlar. Buna ek olarak özel dekoratif çözümleri ile mekanlara farklı bir hava katar. Şık toplantı salonları, özel tasarım düğün salonları ve şık tavan süslemeleri elde etmek için bu ürünler kullanılabilir. En uygun modeldeki ürün seçildikten sonra uygulama aşamasına geçilebilir. Model seçimi yaparken kullanılacak mekânın özelliklerini dikkate almak gerekiyor. Ancak bu şekilde doğru bir seçim yapmak mümkün olacaktır. Bu ürünler duvar, zemin, tavanda kullanıldığı gibi kapı ve pencerelerde de kullanılabilir. Tüm alana yapılan uygulamalar bu ek noktalar ile desteklenerek görsel bütünlük sağlanabilir.

  Akustik Ahşap Panel Fiyatları

  Fiyat açısından bir arayışınız mevcut ise öncelikle modeli belirlemeniz gerekiyor. Her model akustik ahşap panel fiyatları aynı olmayacaktır. Modele ve malzeme işçiliğine göre fiyatlar değişebilir. İşçiliğin fazla olduğu ürünlerde genel olarak fiyat bir miktar daha fazla olabilir. Genel olarak fiyatlar birbirine yakın olsa da özel modellerde fiyat daha yüksek olabilmektedir. Ayrıca uygulama yapılacak olan alan da fiyatı belirler. Her alan için aynı model ürün tercih edilemez. Bazı alanlarda daha çok ses yalıtımı sağlayacak ürünler bazı alanlarda ise ses yalıtımına ek şıklık sunacak ürünler seçilebilir. İşte tam bu noktada fiyatlar değişmeye başlayacaktır. Bu yüzden kullanılacak alana göre akustik ahşap panel fiyatları değişebilir. Uygulama yapılacak alanı belirledikten sonra model belirleme aşamasına geçebilir, sonrasında ise diğer aşama olan fiyatlandırma bilgisine ulaşabilirsiniz. Akustik ahşap panel fiyatları bir önemli faktörden daha etkilenir. Bu faktör ise kullanılan boyadır. Boyanın yıpranmaması ve deforme olmaması oldukça önemli bir konudur. Bu yüzden deforme olmayan ve uzun yıllar soluklaşmayacak boyalar ile boyanmış ürünleri tercih etmek gerekiyor. Ancak bu ürünler ile gerekli verim elde edilebilir.

  Siz de akustik ahşap panel seçerken bu boya detayına dikkat edebilirsiniz. Boyanın cinsi, rengi ve uygulama şekli boya fiyatını, sonucunda ise ürün fiyatını etkileyecektir. Boyanın cinsi parlak, mat tarzında değişiklik gösterebilir. Bu durumda boyanın kalitesine göre fiyat değişecektir. Ayrıca sık kullanılan renklerde veya özel renklerde ahşap akustik panel bulmak da mümkündür. Sık kullanılanlar piyasada rahatlıkla ulaşılabilir olduğu için bu ürünlerin daha düşük fiyatlı olduğu söylenebilir. Uygulama şekli ise uygulama yapılacak yere göre değişiklik gösterir. Uygulama yapılacak yer bir kapı, duvar ve zemin olabilmektedir. Bu ise ürünün fiyatını etkileyecek faktörlerden birisi olmaktadır.

  Akustik Ahşap Panel Modelleri

  Farklı birçok akustik ahşap panel modelleri bulmak mümkün. Bunlar arasından seçim yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ürünlerin mekâna uygun olmasıdır. Bu ürünler işlevsel olmalarına ek olarak dekoratif görünüm de sağlamaktadır. Özel alanlar için özel motiflerde olan ürünler tercih edilebilir. Modeller ve özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Akustik Difüzör Panel: Bu ürünün sunduğu en büyük avantaj hem güzel bir görünüm sunması hem de akustik olarak mükemmel bir düzenleme yapmasıdır. Bu sayede farklı birçok alanda tercih edilebilir. Özel tasarım olan bu ürünler özellikle ses yalıtımının önemli olduğu müzik odalarında, radyo DJ odalarında ve ses kayıt ofislerinde kullanılmaktadır. Girinti çıkıntılı yapısı sayesinde gereksiz ses dağılımını önleyen ürün harika bir deneyim sunmaktadır.
  • Delikli Ahşap Panel: Akustik ahşap panel modelleri içinde yer alan bir diğer ürün ise delikli modellerdir. Bu ürünlerde ses emişi üst seviyededir. Özellikle etrafta fazla gürültünün oluşabileceği fakat tek bir kişinin sesine odaklanmak istenilen ortamlarda kullanılabilir. Ayrıca yankılamayı engelleyen ürün yankılama istenmeyen alanlarda tercih edilebilir. Büyük toplantı salonları ve konferans salonları bu ürünün kullanılabileceği alanlardandır. Dekoratif görüntüsünün yanı sıra gürültüyü de emecek olan ürünler harika bir deneyim sunuyor.
  • Derzli Ahşap Panel: Akustik ahşap panel modelleri arasında sıklıkla tercih edilen bir ürün olan derzli model arka kısımda yer alan deliklere uygun derzler açılması ile imal edilmektedir. Bu ürün mükemmel bir akustik deneyim sunar. Konferans salonlarında sıklıkla kullanılan bu ürün ses yalıtımını üst seviyelere taşıyacaktır.

  Bu modeller arasından siz de seçiminizi yaparak uygulama yapacağınız alanı akustik anlamda en iyi duruma getirebilirsiniz. Bu sayede toplantı ve konferanslarınızı verimli hale getirebilirsiniz. Uygulama kolaylığı ve dekoratif görüntüyü de ek olarak sunan bu sistemler ile güzel bir deneyim yaşamak mümkün.