• Zemin ses yalıtımı, milyonlarca yapı biriminde tercih edilmekte olan ve ekonomik olmasıyla dikkat çeken izolasyon işlemidir. Tavan merkezli yalıtım birimlerinden daha işlevsel olduğu için okul, hastane ve konferans salonlarında bulunması şarttır. Yalnızca zemin ses yalıtımı amacıyla monte edilebildiği gibi estetik çizgilerin hâkim olduğu bir dekor ürününe de düşünebilmektedir. Şap ve parke altına uygulama şeklinde monte edilebilmektedir. Halı kullanılmayan evlerde de akustik izolasyonun tam olarak sağlanması için tercih edilebilmektedir. Zemin ses yalıtımı, iskelet arasında boşluk bırakılmayacak şekilde dizayn edilmelidir. Bu sayede kullanıcıların tam izolasyon hizmetinden yararlanabilmeleri mümkün kılınmaktadır.

  Zemin Yalıtımı

  Zemin yalıtımı, alt katlarda bulunan yaşam alanlarının ses ve gürültü sorunu ile karşılaşmamaları için gerçekleştirilen uygulamalara verilen isimdir. Şap ve parke altına gerçekleştirilebileceği gibi sünger yardımıyla da monte edilebilmektedir. Akustik alanlarda halı kullanılmadığı zamanlarda ses titreşimlerinin alt kata gitmesini önleyebilmek için dekoratif halı şeklinde de zemine monte edilmektedir. Ayrıca zemin yalıtımı, parke altında yumurta kabına benzer kauçuk levha, epdm ses bariyeri ve izolasyon süngeriyle de tercih edilebilmektedir. Genellikle etkili sonuçların alındığı zemin yalıtımları, iskelet ile dekor malzemesinin arasında hava boşluğu bırakılmadığı taktirde uzun yıllar kullanışlı şekilde kalabilmektedir. Tavan izolasyonundan daha uygun fiyatlarla sunulan zemin yalıtımı, estetik ve işlevsellik faktörlerinin bir araya gelebilmesine de fırsat tanımaktadır.

  Zemin Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır?

  Zemin ses yalıtımı nasıl yapılır sorusu, teknolojinin gelişmesi ile akustik izolasyonunu öneminin artması ile sıkla sorulur hale gelmiştir. Özellikle okul, hastane ve konferans salonları için vazgeçilmez detaylarla arasında yer alan zemin ses yalıtımları, kauçuk bir levha veya bondex denilen süngerler üzerine monte edilebilmektedir. Zemin ses yalıtımı nasıl yapılır sorusunda hava boşluklarının kalmaması da oldukça önemli bir rol oynayacaktır. Çünkü tam ses yalıtımı için dekor ve iskelet malzemesi arasında hiçbir boşluğun kalmaması oldukça önemli bir olgudur. En ince aralıktan bile geçmeyi başaran ses titreşimleri, boşluk kaldığı anda alt kata olduğu gibi inecektir. Son olarak ustaların iskelet yapı üzerinde dekor malzemelerini yerleştirmeleri ile zemin ses yalıtımı nasıl yapılır sorusunun cevabı ortaya çıkabilmektedir.

  Zemin Yalıtım

  Zemin yalıtım hizmeti, parke üzerinde yürünmesi, sandalye çekilmesi ve eşyaların yere düşmesi gibi durumlarda yüksek sesin dağılmasını engelleyebilmek amacıyla tercih edilmektedir. Gürültü probleminin alt kata değil zemin içerisinde yer alan izolasyon malzemesine aktarılmasına da yardımcı olmaktadır. Titreşim ve yere düşme kaynaklı olarak oraya çıkan ses dalgaları, diğer insanları rahatsız edebileceği için her odada zemin yalıtımı işlemlerinde bulunması şarttır. Özellikle çalışan sayısının fazla olduğu ofisler için zemin yalıtımı montajının üst düzeyde gerçekleştirilmesi ile diğer personellerin rahatsız olmaları engellenebilmektedir.

  Zemin İzolasyonu

  Zemin izolasyonu, ortamda oluşan seslerin aşağı katlara inmesini engellemek amacıyla gerçekleştiren yapı işlemlerine verilen isimdir. Eşyaların sert şekilde düşmesinden yürüme sesine kadar rahatsız edici ses dalgalarının parke içerisinde kalmasını sağlamaktadır. Ayrıca zemin izolasyonu, zeminde oluşan ses dalgalarının gürültü niteliği kazanması ile ortaya çıkan topuk seslerinin de başka ortamlara yayılmasını engelleyebilmektedir. Okullarda kullanıldığı taktirde sınıflarda oluşan gürültünün diğer öğrencileri rahatsız etmesi engellenirken hastanelerde kullanıldığında işlevselliği tartışılamayacak kadar büyüktür. Zemin izolasyonu, tavan yalıtım sistemleri kadar detay gerektirmediği için oldukça uygun fiyatlarla da sunulabilmektedir. Özellikle estetik çizgi aranmayan ortamlarda yalnızca izolasyonun ihtiyaç duyulması ile işlevsellik daha ön planda olmakta ve bu durum, fiyatların düşmesine de yol açmaktadır.

  Zemin Yalıtım Malzemeleri

  Zemin yalıtım malzemeleri, her firma için değişiklik göstermektedir. Fakat belirli bir standart kazanmış olan zemin yalıtım malzemeleri, daha sık tercih edilmeye başlanmıştır. Bu malzemelerin başında kauçuk levha birimleri gelmektedir. Ses dalgalarını emdiği ve aşağı kata aktarmadığı için sıklık kullanılmaktadır. Diğer zemin yatırım malzemeleri ise akustik pvc tabanlı halı ve karo halı olarak karşımıza çıkmaktadır. Dekoratif olarak da işlevsel özelliklere sahip ürünler, ev ortamları için idealdir. Ses kesimini etkili hale getiren süngerpan yapılar ile epdm ses bariyeri adı verilmekte olan ürünlerde profesyonel şirketlerin bünyelerinde kullanılmaktadırlar. Son olarak şirketlerin uygulama metotlarına göre kullanılan zemin yalıtım malzemeleri konusunun da değişiklik gösterdiğini de söylemekte fayda var.

  Taban Ses Yalıtımı

  Taban ses yalıtımı, tavan ses yalıtımına göre daha çok tercih edilen ve dekoratif anlamda oldukça işlevsel olan izolasyon işlemlerine verilen isimdir. Kauçuk bir malzemenin üzerine dekoratif bir yalıtım malzemesinin yerleştirilmesi ile uygulanmaktadır. İki malzeme arasında boşluk kalmaması, ses probleminin aşağı katlara inmemesi için önem taşımaktadır. Bu nedenle yumurta kapları, süngerpan yapılar ve akustik pvc kaplı halılarda taban ses yalıtımı için sıklıkla tercih edilmektedirler. Kullanım alanları olarak okul, hastane ve konferans salonları baş noktalar olarak belirlenmişlerdir. Teknolojinin gelişmesi ve apartmanların kalabalık bir hal alması ile site sakinleri tarafından da talep edilmeye başlanmıştır. Günümüzde profesyonel bir hal kazanmış pek çok yapı markasından taban ses yalıtımı hizmeti satın alabilmek mümkündür.

  Zemin İzolasyon Malzemeleri

  Zemin izolasyon malzemeleri, ses dağılımını kesme veya içerisinde tutma özelliklerini gösteren ürünlerdir. Bu yüzden ses dalgalarına en hassas olan ve gürültü aktarımını gerçekleştirmeyen ürünler tercih edilmektedir. Zemin izolasyon malzemeleri arasında kauçuk tabanlı ürünler başı çekmektedir. Bu ürünlerin yanı sıra yumurta kapları ve süngerpan malzemeler de tercih edilmektedir. Estetik detayların önem kazandığı alanlarda ise akustik pvc kaplı zemin izolasyon malzemeleri önem kazanmaktadır.