• Sahne perdeleri, sahnenin bütününü kaplayan özel sistemlerdir. Tiyatro, konferans ve kültür merkezi gibi yerlerde kullanılmaktadır. Sahne perdelerinin birçoğu motorlu sistemlerden oluşmaktadır fakat eski tip perde kullanan mekânların sayısı da az değildir. Motorlu çalışan sistemler, uzaktan kumanda yardımı ile kontrol edilebilmektedir. Bazı sahne perdeleri, normalden daha büyük olabilir. Bu gibi perdeler için çift motorlu sistemler üretilmiştir. Çift motor sayesinde perdeyi kontrol ederken çok fazla zorluk yaşamazsınız. Büyük perdeler için motor üreten birçok firma vardır fakat bu firmaların başında Somfy gelmektedir. Birçok firma Somfy Expert sertifikalı motorlar ile çalışmalarını sürdürmektedir.

  Sahne Perdesi

  Sahne perdelerinin imalatı, montajı ve test çalışmaları tamamen profesyonel süreçlerdir. Eğer bu tür süreçlerin çok fazla üstüne düşülmez ise, perde kullanıcıları ileride istenmeyen sorunlar ile karşı karşıya kalabilir. Bu sebepten dolayı perde satın alırken tercih ettiğiniz firma hakkında araştırma yapmanız sizin açınızdan faydalı olur. Sahne perdelerinin yapım aşamalarında tecrübe ile sabit bilgi ve donanım çok önemlidir. Bu tarz nedenlerden dolayı satın alım yapacağınız firmadan referans isteyebilirsiniz.

  Sahne Perdesi Modelleri

  Motorlu Sahne Perdesi

  Motorlu sahne perdeleri, okul, sinema ve kültür merkezlerinin vazgeçilmez parçalarındandır. Bu tip yerlerde eskiden elektriksiz, normal perdeler kullanılırdı fakat teknolojinin gelişmesi ile birlikte eski tip perdelerin yerini motorlu sahne perdeleri almış oldu. Gösteri başında, ortasında ve sonunda sahne ile seyirci arasındaki ilişkiyi kesmek için kullanılan motorlu sahne perdeleri, uzaktan kumanda ile yönetilebilmektedir ve reditörlü çalışmaktadır. Motorlu sahne perdelerinin uzun bir ömre sahip olmasını istiyorsanız, satın alım yapacağınız firmanın referanslarını kontrol etmeli ve ondan sonra satın almaya karar vermelisiniz.

  Fon Perdesi

  Fon perdelerinin kullanım alanları oldukça geniştir fakat genelde sahneye farklı bir hava katma amaçlı kullanılır. Fon perdesi sayesinde sahneye hem farklı bir hava, hem de derinlik katabilirsiniz. Fon perdelerinin rengi genelde siyah olur ve manuel olarak kullanılır. Tabii isteğe göre motorlu fon perdesi de kullanılabilmektedir. Fon perdelerine en çok sinema ve tiyatro gibi yerlerde rast gelinmektedir. Fon perdeleri, alev almaz kumaşlardan üretilmektedir ve mutlaka bu norma uygun olarak üretilmelidir. Fon perdesinin bir diğer kullanım amacı ise sahne arkasında bulunan dekorları gizlemektir. Fon perdesi, sahne bitimi ve boşluğu arasında bulunur ve sahneye ayrı bir derinlik katar. Eğer kaliteli malzemelerden üretilen bir fon perdesine sahipseniz, sahnede hemen hemen her şeyi yapabilirsiniz.

  Manuel Sahne Perdesi

  Bu tarz eski tip manuel olmayan sahne perdeleri, genelde büyük olmayan sahnelerde tercih edilmektedir. Çekme ipi ile kullanılan bir mekanizmaya sahip manuel sahne perdesi, fiyatının uygun olması sebebiyle birçok işletme tarafından büyük ilgi görmektedir. Bu tarz sahne perdelerinin kumaşları genelde kadifedir ve kadife kumaş sayesinde uzun bir ömre sahip olurlar. Her ne kadar son zamanlarda çok fazla kullanılmasa da işlevselliğini tamamen yitirmemiştir. Küçük sahnelerde motorlu sistem kullanmaya gerek yoktur ve kullanmak isterseniz bir hayli masraf yapmak zorunda kalırsınız. Manuel sahne perdeleri sayesinde ise paranız cebinizde kalmış olur ve bütçenizden çok fazla feragat etmek zorunda kalmazsınız.

  Kulis Perdesi

  Kulis perdesi, tiyatro sahnelerinin vazgeçilmezlerinden birisidir. Bu tarz perdeler, kendi etraflarında 360 derece dönebilir. Ayrıca istenilen açılara göre de şekil alabildikleri için çok fazla tercih edilmektedir. Bu perde sayesinde oyuna girmek için bekleyen tiyatro oyuncuları, kolay bir şekilde sahneye dahil olabilir ve bu sayede oyun, daha akıcı bir şekilde ilerler. Tüm bunların yanı sıra, kulis perdeleri oldukça dekoratif bir görünüme sahiptir. Kulis perdeleri sayesinde sahneye ayrı bir şıklık kazandırabilirsiniz.

  Yangın Perdesi

  Tiyatro, sinema ya da konferans sahnelerinde yangın çıkma olasılığı maalesef sıfır değildir. Bu sebepten dolayı sahnelerde yangın perdeleri bulundurulmalıdır. Olası bir yangın esnasında, yangın perdeleri sayesinde can ve mal kayıpları önlenebilir. Bu sebepten dolayı bu perdeler, her sahnede yerini almalıdır. Yangın perdesi, seyircilerin bulunduğu bölüm ile sahneyi birbirinden ayırır ve bir kalkan görevi görür.

  Orta Bölücü Perde

  Orta bölücü perdeler, genelde en küçük ölçekli sahnelerde kullanılmaktadır. Sahnenin yüzey alanını, önünü ve arkasını ayırma amaçlı orta bölücü perdeler kullanılmaktadır. Ayrıca eğer seyirciler, salon kapasitesinin çok aşağısında ise, orta bölücü perde ile boş kalan sandalyeleri gizleyebilirsiniz. Orta bölücü perdelere en çok tiyatro provalarında rastlanmaktadır.

  Sahne Perdesi Fiyatları

  Günümüzde sahne perdesi üreten birbirinden farklı birçok firma bulunmaktadır. Her firmanın belirli özelliklere göre oluşturduğu, kendine has bir fiyat politikası bulunmaktadır. Yani sahne perdesi fiyatları genelde sabit kalmaz. Eğer bir sahne perdesi almak istiyorsanız, öncelikle birden çok sahne perdesi firmasından fiyat teklifi almalısınız. Daha sonra aldığınız bu fiyat tekliflerini kendi belirlediğiniz özelliklere ve bütçenize göre değerlendirebilirsiniz. Değerlendirme yaparken perde alacağınız fiyatın referanslarına ve geçmişine göz gezdirmelisiniz çünkü bir sahne perdesi üretmek, büyük özen ve dikkat ister. Ayrıca sahne perdeleri, çeşitli salonların vazgeçilmez donanımlarından birisi olduğu için kaliteye de önem göstermelisiniz. Alacağınız perdenin uluslararası standartlara göre uygun olup olmadığından emin olmalısınız. Eğer kalitesiz bir perde alırsanız, sunum esnasında istenmeyen sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu sebepten dolayı bir sahne perdesi almadan önce piyasayı iyice araştırmalı ve araştırmalarınıza göre karar almalısınız.